РЕЙС СМЕРТІ - таємниці трагедії MH17


17 липня 2014 року у зоні збройного протистояння на сході України був збитий Боїнг 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс МН17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Трагедія сталася на сході Донеччини в районі села Грабове, що розташоване неподалік від Тореза. Всі 298 осіб, які перебували на борту, загинули. Раптова аварія літака над районом бойових дій з перших годин зробила очевидним, що Боїнг був збитий. 


За попередніми даними, літак був збитий ракетою "земля-повітря", запущеною російськими диверсантами або проросійськими терористами з території так званої Донецької народної республіки за допомогою самохідного ЗРК "Бук" М1, доставленого туди Російською Федерацією. Примітно й те, що російські ЗМІ з самого початку бойових дій на Донбасі регулярно повідомляли про те, що сепаратисти успішно збивають літаки і вертольоти української армії. 






У день катастрофи Боїнга 777, російські інформагентства ИТАР-ТАСС та РИА Новости також заявили, що "ополченці" збили літак АН-26 в районі міста Торез. "Міністр оборони" самопроголошеної "ДНР" Ігор Гіркін-Стрєлков одразу ж повідомив у соцмережах, що "ополченці" збили літак. І бойовики, і російські ЗМІ називали місце аварії та час падіння літака, які точно збігалися з місцем і часом катастрофи малайзійського Боїнга 777.


Всі вони ідентифікували збитий літак як український АН-26. Проте до вечора, коли реальна картина почала прояснятися, російські ЗМІ почали давати задній хід і намагалися все "зам'яти". Із соцмереж почали масово видалятися усі публікації, де згадувався АН-26. Крім того, на російському телебаченні з'явилося негласне табу на згадування заяв сепаратистів про те, що вони збили український військовий літак.



Одразу після катастрофи українська сторона заявила, що має докази причетності до катастрофи літака Boeing 777 Росії. Водночас, у Кремлі всіляко відхрещувалися від причетності до аварії. Проте міжнародне розслідування вже закінчилося і Нідерланди надіслали усім попередній варіант доповіді про збиття Боїнга. Зміст документа, який громадськості мають представити у жовтні, наразі тримається у таємниці. Тим часом ТСН.ua зібрав усі відомі факти про трагедію з Боїнгом.



УКРАЇНСЬКА ВЕРСІЯ

Після загибелі Боїнга російські ЗМІ почали озвучувати одну за одною версії трагедії. По суті, кремлівська пропаганда дала старт інформаційній спецоперації, спрямованої на створення "димової завіси" навколо розслідування причин катастрофи малайзійського літака. Метою спецоперації, судячи з усього, стало приховування причетності до трагедії сепаратистів, озброєних російських зенітно-ракетним комплексом. 

Одразу після авіакатастрофи влада України поклала відповідальність за неї на сепаратистів, а також на Росію. За версією України, лайнер був збитий із зенітно-ракетного комплексу "Бук". Аж до зими міжнародні експерти та журналісти проводили глибинні й детальні розслідування причин катастрофи, результати яких прямо вказували на те, що Боїнг був збитий російською ракетою. Розслідування також проводила міжнародна комісія на чолі з Нідерландами. У її першій доповіді говорилося, що літак розсипався в повітрі через численні ушкодження, отримані ззовні. Питання про відповідальність за катастрофу будь-якої зі сторін конфлікту в доповіді не порушувалося.



19 грудня 2014 року СБУ оприлюднила перші попередні результати розслідування катастрофи. Згідно з даними відомства, в тілах пасажирів були виявлені металеві предмети, що не є елементами конструкції літака. Серед інших версій, СБУ розглядало і версію, що літак був збитий ракетою "земля-повітря", але також розглядалася версія, що літак був збитий ракетою "повітря-повітря".

30 березня 2015 року Міжнародна слідча комісія заявила, що розглядає як основну версію те, що літак був збитий з російського ракетного комплексу "Бук". На підтвердження своєї версії вони продемонстрували фільм, в якому зазначається, що ЗРК "Бук" перевозився по території України тягачем марки "Вольво", "віджатим" бойовиками в одного з донецьких підприємств.




Згідно з даними розслідування, 17 липня вночі цей тягач перебував у районі населеного пункту Північний, після чого вирушив до Донецька не за встановленим маршрутом. У слідчої групи також є запис телефонної розмови між двома бойовиками, який свідчить, що о 9 годині ранку "Бук" був уже в Донецьку разом з екіпажем. Пізніше він був перевезений у Сніжне через Макіївку, Зугрес та Торез. 17 липня в середині дня "Бук" бачили в Сніжному, в цей час він вже був знятий з тягача і йшов своїм ходом. Вже 18 липня о 5 ранку тягач "Вольво" з наново навантаженим "Буком" бачили в Луганську у напрямку до Краснодону. Згідно зі ще одним телефонним записом, який має слідча група, 18 липня о 8 годині ранку ЗРК залишив територію України і перетнув кордон з Росією.



РОСІЙСЬКА ВЕРСІЯ

Одразу ж після катастрофи Боїнга Росія всіляко почала відхрещуватися від своєї участі, придумуючи все нові й нові версії, які миттєво розсипалися. Вони легко піддавалися спростуванню не тільки міжнародними слідчими, але й звичайними журналістами. Російське Міністерство оборони не раз викривали у наданні фейкових доказів. 

Російська влада, а з нею й пропагандистська машина РФ, намагалася довести, що літак був збитий українським Су-25. Однак, генеральний конструктор літака Су-25 Володимир Бабак назвав цю версію "спробою сховати кінці в воду". За його словами, штурмовик міг би атакувати Боїнг на висоті 3-4 тисячі метрів, але збити літак, що летить на висоті 10 500 м, Су-25 не в змозі. 



"Легендарный" выпуск Лайфньюс о сбитом АН-26, который оказался Боингом


Ще одну резонансну "версію" тоді озвучував одіозний кремлівський пропагандист Михайло Леонтьєв. Він заявляв, що в його розпорядженні опинився "сенсаційний знімок", імовірно зроблений іноземним супутником-шпигуном в останні секунди польоту Боїнг 777 над Україною. Це фото, на думку Леонтьєва, підтверджувало, що Боїнг був збитий реактивним винищувачем Міг-29, який його переслідував. Фото розтиражували ледь не всі російські ЗМІ, але воно було фейковим.

Тільки в червні 2015 року Росія нарешті визнала, що "Бук" таки був. Російський концерн "Алмаз-Антей", який виробляє зброю, провів прес-конференцію, на якій і була оприлюднена ця версія. Тепер у Росії не заперечують, що Боїнг був збитий "Буком" і тиражують її як основну. За словами радника генконструктора концерну "Алмаз-Антей" Михайла Малишевського, за характером отворів на фрагментах лайнера був зроблений висновок, що в цьому випадку використовувалася ракета типу 9М38М або 9М38М з бойовою частиною 9М314 або 9М314М1.

Проте, в "Алмаз-Антеї" заявляють, що ракета була запущена з підконтрольної українській владі території, хоча безліч розслідувань прямо вказують, що місце запуску ракети було під сепаратистами, а сам "Бук" був доставлений, а потім вивезений до РФ. Варто також зазначити, що версія Малишевського одразу ж була спростована Вашингтоном. Старший радник держсекретаря США з питань стратегічних комунікацій Марі Харф заявила, що причетність Києва до катастрофи МН17 не відповідає дійсності.



Пресс-конференция Концерна ПВО "Алмаз-Антей" 
о санкциях и о сбитом боинге MH-17





"Наша оцінка ситуації була чіткою із самого початку. MH17 був збитий зенітною ракетою "земля-повітря" з території на сході України, яку контролювали на той момент сепаратисти", - наголошувала Харф, додаючи, що США достовірно відомо, що в радіусі катастрофи не було жодних українських систем ППО, й українські сили не запускали жодної ракети (з установок "Бук"- ред.) протягом конфлікту". Харф також звернула увагу на те, що з російської сторони історія змінюється: спочатку вони говорили, що це не була ракета з установки "Бук", зараз говорять протилежне.

28 червня прокуратура Нідерландів повідомила, що голландські слідчі завершили роботи на місці падіння літака. А вже 15 липня CNN оприлюднив головні висновки доповіді щодо катастрофи Boeing. Журналісти із посиланням на власні джерела повідомили, що відповідальність за збиття літака лежить на проросійських бойовиках.

Проект доповіді щодо катастрофи лайнера нараховує кілька сотень сторінок. За словами одного з джерел, знайомого із документом, у проекті доповіді міститься точний тип ракети, що використовувалася для збиття Боїнга. У документі також вказана траєкторія цієї ракети. Інше джерело журналістів, що знайоме із деталями звіту, вказує, що є похвилинний таймлайн падіння авіалайнера. До того ж, був встановлений район, звідки була випущена ракета. Комісія дійшла висновку, що це було на підконтрольній проросійським бойовикам території.




РОЗСЛІДУВАННЯ BELLINGCAT

Варто зазначити, що одразу декілька міжнародних розслідувань вказують на те, що лайнер був збитий завезеним із Росії "Буком". Причому екіпаж машини складався з чинних військовослужбовців РФ. Так, німецький репортер бюро журналістських розслідувань CORRECT!V Маркус Бенсман за участю Der Spiegel, Algemeen Dagblad та Bellingcat дійшов наступних висновків:

- Boeing був збитий з ЗРК "Бук" 

- "Бук" був завезений із Росії незадовго до трагедії, одразу після катастрофи літака комплекс вивезли на територію РФ 

- Наявні фото і відео злощасного "Бука" без однієї ракети були зняті на території, яка була підконтрольна бойовикам. Іншими словами, версія про те, що літак був збитий українською "Буком" – не має підґрунтя. 


Однак найбільш повною є доповідь організації Bellingcat, яка зібрала разом усі дані про "Бук". Їхнє розслідування для фільму взяли за основу австралійські журналісти, які простежили весь маршрут прямування комплексу. Bellingcat стверджують, що російська брехня почалася під час прес-конференції, коли Москва заявила, що саме український літак Су-25 збив малайзійський авіалайнер. 









Ключові тези розслідування Bellingcat: 

- "Бук", з якого був збитий літак, супроводжували російські військовослужбовці. Екіпаж складався з чотирьох осіб. Експерти Bellingcat з'ясували імена двох з них: Дмитро З. та Володимир П. 

- На вантажівці з номером 4267 AH 50 з причепом XP 4679 50 "Бук" 23-25 червня був доставлений на військову базу в російському Міллерово. 

- В ніч на 17 липня цей же "Бук" був завезений в Україну. Одразу після трагедії, рано-вранці 18 липня комплекс перетнув кордон Росії. 

- 19-21 липня "Бук" був перекинутий у військовий табір на північному заході від міста Каменськ-Шахтинський, що в Ростовській області Росії. Потім комплекс був переміщений, його справжнє місцезнаходження невідомо. 

- "Бук", пересування якого Росією та Україною вивчали експерти Bellingcat, - один і той самий. Підтвердження цього - унікальний малюнок пошкоджень на броні комплексу.

Повний текст доповіді Bellingcat (англійською мовою):




Варто також зазначити, що 23 червня британський журналіст Елліот Хіггінс разом зі своєю групою Bellingcat заявив, що готовий назвати імена та показати обличчя російських військових, причетних до загибелі Боїнга. Примітно й те, що діяльність журналістів Bellingcat оцінили на світовому рівні, зокрема, Хіггінса запрошували до Бросселя, щоб він поділився результатами своїх досліджень з НАТО. Тепер Хіггінс став ворогом Росії, якого у соціальних мережах переслідують кремлівські тролі.


ОФІЦІЙНЕ СЛІДСТВО

Країни, які втратили своїх громадян у цій трагедії, як ніхто інший, зацікавлені у встановленні істини та визначенні винних. Крім офіційного розслідування обставин трагедії, європейська громадськість та ЗМІ провели власні незалежні розслідування, збір доказів та опитування очевидців. 

Свої розслідування, зокрема, проводить Міжнародна слідча комісія, Малайзія, Україна та Росія. Проте хедлайнерами є Нідерланди. Повний звіт-розслідування про збитий Боїнг мав з'явитися тільки восени, однак 15 липня американський телеканал CNN із посиланням на свої джерела вже розкрив зміст цього документа. 

У доповіді йдеться, що "Боїнг" був збитий ракетою з землі. За словами одного з джерел, комісія встановила район, звідки була запущена ракета, і дійшла висновку, що цю територію контролювали проросійські бойовики. Інше джерело повідомило, що автори доповіді встановили тип ракети і, навіть, траєкторію її польоту. 


What happened to flight MH17?



Примітно, що частину відповідальності за катастрофу комісія поклала на Malaysian Airlines, яка не припинила польоти над зоною конфлікту на Донбасі. У Раді безпеки Нідерландів, яка очолює розслідування причин падіння Боїнга, поки відмовилися коментувати зміст попереднього звіту.

Зазначимо, що Нідерланди завершили роботу над проектом доповіді про катастрофу "Боїнга" ще 1 липня. Цей документ передали зацікавленим міжнародним організаціям та представникам країн, які беруть участь у розслідуванні. Вони мають надати свої коментарі, після чого Нідерланди підготують остаточний варіант доповіді. Її публікація запланована на першу половину жовтня.






Крім того, Нідерланди і Малайзія запропонували створити міжнародний трибунал щодо катастрофи Боїнга. Україна підтримала цю ідею. Єдиною країною, яка виступає категорично проти створення трибуналу – Росія. Як відомо, вона звинувачує в катастрофі українських військових. Також Росія має претензії до проекту остаточного звіту Нідерландів про катастрофу і вимагає внести в нього зміни.


Коли на 100% стане відомо, що збитий Боїнг є результатом дій РФ, їй доведеться несолодко. Протягом року експерти малювали для Російської Федерації досить похмурі варіанти розвитку подій. Але всі схилялися до думки, якщо вина РФ буде доведена, то посилення міжнародних санкцій – лише мінімум, який обвалиться на Росію. Розплата за вбивство 298 людей буде жорсткою.





Источник tsn.ua

Комментариев нет:

Отправить комментарий